MATURA MIĘDZYNARODOWA

International Baccalaureate Diploma Programme lub w skrócie IB to międzynarodowy program w którym uczestniczy ponad 2000 jednostek edukacyjnych z ponad 100 krajów.
Matura międzynarodowa dzięki Vernier
Matura Międzynarodowa - International Baccalaureate Diploma Programme
Ten rozpoznawany na całym świecie program w Polsce został wprowadzony w 1993r. i na chwilę obecną realizuje go około 35 szkół państwowych i prywatnych.

Znalezienie się jednostki edukacyjnej na liście IB to zdecydowane zwiększenie prestiżu szkoły, o czym łatwo się przekonać analizując powszechnie dostępne opinie. Wymagania dotyczące wdrożenia systemu IB w szkole zostały w 2011r. zmienione. Na stronie organizacji International Baccalaureate® (IB) zostały opublikowane dokumenty wg nowych wymagań dotyczących matury międzynarodowej. Szkoły mogą oferować jeden, dwa lub trzy programy IB:

  • Primary Years Programme – przeznaczony dla najmłodszych uczniów (3-10 lat) co w praktyce w kraju oznacza młodsze roczniki szkoły podstawowej.
  • Middle Years Programme – przeznaczony dla starszych uczniów szkół podstawowych i młodszych gimnazjum (11-16 lat).
  • Diploma Programme – finalny program zakończony egzaminem maturalnym IB dla uczniów ostatnich dwóch klas szkoły średniej.

W polskich realiach często szkoły decydują się na wprowadzenie tylko programu Diploma (finalnego). Szkoły decydując się na wprowadzenie programu muszą sprostać wymaganiom szczegółowo opisanymi w dokumentach dostępnych na stronie organizacji. Wymagania dla tego etapu nakazują między innymi w całości realizować go w języku obcym. Programy IB (matura międzynarodowa) bardzo duży nacisk kładą na pracę ucznia w laboratorium. Jest mowa nie tylko o użyciu multimedialnych narzędzi w pracy, ale także o prowadzeniu eksperymentów w pracowniach fizyki, chemii czy biologii (dokument „Przewodnik w autoryzacji szkoły „ – rozdział „zasoby i wsparcie” punkt 5). Wykorzystanie czujników i sprzętu do zbierania danych (tzw. DataLogger) w nauce jest specjalnością firmy Vernier, której jesteśmy przedstawicielem w Polsce.

W przypadku jakichkolwiek pytań, niejasności, chęci uzyskania jeszcze większej ilości szczegółowych informacji na temat matury międzynarodowej zapraszamy do kontaktu z nami.

Również na anglojęzycznej stronie Vernier znajdziecie dodatkowe informacje na ten temat.
Spodobał ci się ten artykuł? Dowiedziałeś się czegoś interesującego? Poinformuj o nim znajomych.